Wrzesień 8th, 2016

 

Ultimate – Reach for the Sky

 

To program prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie Graczy Ultimate w celu promocji oraz rozwoju tej nowej i niezwykle widowiskowej dyscypliny wśród dzieci i młodzieży w naszym kraju. Ponad 10-letnie doświadczenie zdobyte na boiskach całej Europy przekładamy na trening i pracę z najmłodszymi. Swoją pasją do sportu i umiłowaniem do rywalizacji w duchu zasad Fair Play chcemy zarażać kolejne pokolenia sportowców.

 

ultimate-reach-for-the-sky-2

 

Co odróżnia Ultimate od innych sportów?

 

  • Ultimate to sport bezkontaktowy, gdzie na boisku należy przede wszystkim skupić się na sobie, swojej drużynie i dysku, nie zaś na tym, by powalić przeciwnika, złapać go w nieprzepisowy sposób i w ostateczności zrobić mu krzywdę. Dlatego każdy trening to przede wszystkim próba poprawy swoich umiejętności, lekcja drużynowej współpracy i nauka traktowania swojego przeciwnika z szacunkiem.

 

  • Ultimate to sport koedukacyjny, w którym dziewczyny są tak samo ważne na boisku jak chłopcy. Mimo że zarówno w Polsce jak i na świecie gra się również w dywizji men i women, to rozwijając sport wśród najmłodszych skupiamy się przede wszystkim na dywizji mixed, gdzie przedstawiciele obu płci muszą ze sobą współpracować. Chłopcy muszą brać poprawkę na to, że na boisku grają również dziewczyny, te zaś nie rzadko są ważnym ogniwem drużyny i swoją dobrą grą przesądzają o wyniku spotkania.

 

  • Ultimate to sport, w którym nie ma sędziów, a wszystkie wątpliwe i kontrowersyjne sytuacje boiskowe rozwiązywane są przez uczestniczących w zdarzeniu zawodników. Przykład Ultimate pokazuje jak dwoje ludzi, często mających całkowicie odmienne zdanie na temat danego zajścia jest w stanie, w drodze krótkiej i rzeczowej dyskusji, dojść szybko do satysfakcjonującego obie strony porozumienia.

 

ultimate-reach-for-the-sky-1

 

  • Ultimate to sport, w którym najważniejszą zasadą jest zasada Spirit of the Game, która zakłada, że każdy gracz jest sam odpowiedzialny za znajomości i przestrzeganie reguł gry, sportową walkę w duchu Fair Play i poszanowanie swojego przeciwnika. Każde odstępstwo od tych reguł jest niemile widziane wśród społeczności Ultimate. Drużyny rywalizują na turniejach nie tylko o miano najlepszej, alerównież o nagrodę Spirit of the Game dla tej, której postawa na boisku jak i zachowanie poza nim podobała się innym drużynom najbardziej.

 

  • Ultimate to sport, w którym wspólne pomeczowe kółko, to coś tak oczywistego jak słońce. Po skończonej rywalizacji zawodnicy obu drużyn spotykają się razem i rozmawiają na temat meczu i swojej postawy. To czas na szczere oznajmienie tego co się podobało, a co nie w grze przeciwnika, uśmiechy, przybicie piątek i zabawę.

 

Podsumowując, Ultimate to sport inny niż wszystkie, którego idee są szczególnie ważne dla ludzi młodych, w momencie kiedy budują się ich postawy, kiedy tworzy się ich charakter i w okresie kiedy kształtuje się ich światopogląd. Ultimate to sport dla każdego. To dyscyplina, w której jest miejsce zarówno na współzawodnictwo na najwyższym poziomie, ogromne emocje oraz przyjaźń na boisku i poza nim.

 

Jeżeli chciałbyś wspomóc rozwój Ultimate w naszym kraju, popularyzować sport w swojej okolicy, lub wspierać młodych ludzi ze wspaniałą pasją. Skontaktuj się z nami!

 

reachforthesky[at]yahoo.com

 

Reach for the Sky

 

WUGC 2016 – Poland – Japan