Strategia promocji SOTG w Polsce

Listopad 5th, 2015, Tagi:

W tak szybko rozwijającej się społeczności ultimate jak w Polsce bardzo istotne jest edukowanie i szerzenie SOTG wśród zawodników. Odbyłem długą rozmowę z Patrickiem van der Valkiem, który w WFDF jest odpowiedzialny właśnie za promowanie SOTG, doradzał nam jakie kroki powinniśmy podjąć, żeby rozwijać świadomość zawodników właśnie w tym obszarze. Patrick to osoba, która stawia spirit na pierwszym miejscu zarówno jako cechę wyróżniająca ultimate wśród innych sportów oraz warunek sine qua non funkcjonowania dobrej drużyny. Na postawie analizy, przygotowanej przez światową federację, historii występów drużyn na turniejach sankcjonowanych przez WFDF oraz ocen z innych dużych imprez przygotowałem strategię, która mam nadzieję w ciągu paru lat przyniesie efekt jaki możemy obserwować np. w drużynach irlandzkich.

Pierwszym krokiem było wyznaczenie dwóch spirit kapitanów w kadrach narodowych. Efekty było widać bardzo szybko. Polskie drużyny otrzymały bardzo przyzwoite średnie noty. Na szczególne wyróżnienie zasłużyła kadra u20, która zajęła 3 miejsce w klasyfikacji SOTG w swojej dywizji! Super!

Spirit of the GameKolejnym celem jest wprowadzenie po dwóch spirit kapitanów w każdej drużynie. Osoby takie odpowiadają za edukacje zawodników w zakresie SOTG, wkraczają w trakcie meczu gdy dyskusja lub call trwa zbyt długo lub wymyka się spod kontroli, odpowiadają za to by drużyna wypełniła spirit sheet’a po meczu. Dysponujemy materiałami dotyczącymi nauki SOTG, niestety większość jest w języku angielskim, udostępnimy je wkrótce na frisbee.pl, jednocześnie poszukujemy osób chętnych do przełożenia ich na polski.

Spirit kapitanowie to jednak za mało, fundamentalnym dla skutecznej strategii rozwoju jest utworzenie grupy osób, która także lokalnie będzie dbać o edukacje SOTG. Rozwiązaniem jest wprowadzeniem regionalnych koordynatorów. Jest to szczególnie istotne w kontekście młodych drużyn, które często debiutując na mniejszych turniejach lub ligach nie mają pełnej świadomości czym jest SOTG. Koordynatorzy mieliby także zbierać informacje o tym kto jest spirit kapitanem w poszczególnych drużynach i pozostawać z nimi w stałym kontakcie. Dzięki takiej strukturze można szybciej zareagować gdy w jakiejś ekipie pojawi się problem. Poszukuję zatem po jednej osobie z każdego regionu, która chciałaby zostać koordynatorem. Wymogiem jest uczestnictwo w międzynarodowych turniejach rangi mistrzostw europy lub świata, oraz co najmniej 2 lata grania.
Zgłoszenia proszę wysyłajcie na stasboguslawski @ gmail.com

Problemem najbardziej palącym w polskim ultimate zdaje się być znajomość zasad a bardziej ich egzekwowanie i rozumienie. Właśnie w tej kategorii dostajemy najniższe noty na międzynarodowych turniejach. Przed Halowymi Mistrzostwach Polski chciałbym wprowadzić obowiązkowe testy z zasad, które WFDF egzekwował już w zeszłym roku na WUCC w Lecco. Po zaliczeniu krótkiego testu (są dwa poziomy podstawowy i zaawansowany) otrzymuje się akredytacje ważną przez 18 miesięcy. Testy są dostępne tutaj, także w postaci PDFu z polskim tłumaczeniem. Dokładny opis jak wygląda system zdobywania akredytacji znajdziecie wkrótce w osobnym artykule.

Pozdrowienia!

Staszek Bogusławski
Koordynator ds. SOTG w Polsce

Komentarze

Skomentuj!

Zostaw komentarz

Musisz się zalogować aby napisać komentarz.

WUGC 2016 – Poland – Japan